Biotin ve Kolajenin Saça Faydaları

Biotin (B7 Vitamini) Nedir?
Vücutta enerji oluşumunda görev alan B vitamini çeşitlerinden biri olan biotin (biyotin), suda çözünebilen bir vitamindir. Biotin halk arasında saç vitamini olarak da bilinmektedir. Başta cilt, saç ve tırnak yapısı olmak üzere birçok dokunun oluşumu sırasında görev aldığı bilinen biotin vücutta farklı metabolizmaların işleyişi için ihtiyaç duyulan bir vitamindir. Biotin (B7 vitamini) vücutta depolanmaz ve fazlası idrar yolu ile vücuttan atılır.

Biotin Faydaları Nelerdir?
Biotin vücutta birçok metabolik faaliyette ihtiyaç duyulan bir vitamindir. Yağ, karbonhidrat ve amino asit metabolizmalarında görev alır. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olabileceğine dair çalışmalar bulunan biotin;

  • Enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur.
  • Makro besin öğeleri metabolizmasına katkıda bulunur.
  • Saçın korunmasına katkıda bulunur.
  • Mukozanın korunmasına katkıda bulunur.
  • Cildin korunmasına katkıda bulunur.

Biotinin Saç ile İlişkisi Nedir?

Biotin, saç, tırnak ve cilt yapısında bol bulunan keratin proteinin yapımında kullanılır. Bu nedenle de saç için biotin her zaman önemli kabul edilmiştir. Ciddi miktarlarda biotin eksikliği sık görülmese bile biotin eksikliğine sahip kişilerde sık sık saç dökülmesi ve ciltte pul pul kırmızı döküntü oluşumu gözlemlenmiştir.

Biotin; saç beslenmesinin vazgeçilmez vitaminidir ve saç gelişiminde çok önemli rol oynar.

Biotinin Saça Etkileri;

Saç büyümesini hızlandırmaya yardımcıdır.

Saç beyazlamasını geciktirmede önemli rol oynar.

Saç kalitesini artırarak kırılarak dökülmeleri ve çatallaşmaları önlemeye yardımcı olur.

Saç telinin kalınlığını artırarak daha dolgun görünmesini sağlar.

Kolajen Nedir ?
Kollajen kemiklerde, kaslarda, ciltte ve tendonlarda yer alan insan vücudunda en bol bulunan proteindir. Vücudu bir arada tutan yapıştırıcı olarak düşünebilirsiniz. Aslında kelime, yapıştırıcı anlamına gelen Yunanca “kólla” kelimesinden gelir. Kollajen vücut tarafından sentezlenebilir veya sentetik olarak dış kaynaklardan alınabilir.
Kolajenler son yıllarda vücut losyonlarında, şampuanlarda bulunması ve besin takviyesi olarak kullanılmasıyla popülerlik kazanmıştır. 

Kolajen ne işe yarar?
Kolajen, çeşitli hücreler tarafından, ancak esas olarak bağ dokusu hücreleri tarafından üretilir. Kolajenin bugüne kadar tanımlanmış 28 tipi bulunmaktadır. En yaygın olanları tip I, II, III, IV olanlarıdır. Ancak bunların %80 ile 90'ı tip I, II ve III 'e aittir. Bu farklı türlerin farklı yapıları ve işlevleri vardır. İnsan vücudundaki kolajenler güçlü ve esnektir. Hatta bazı kolajen fibril türleri çelikten daha güçlüdür.

Yaşlandıkça vücudumuz daha az ve daha düşük kalitede kolajen üretir. Derinin yapısal bütünlüğü azalır. Kırışıklıklar oluşur ve eklem kıkırdağı zayıflar. Saçlarda zayıflama ve dökülmeler başlar. 

Kolajenin saça etkisi nelerdir ?
Saçlar için en az keratin kadar önemli olan bileşenlerden biri de kolajendir. Kolajen insan vücudunun çok büyük bir kısmında etkili olmasından dolayı saçların yapısında da yoğun olarak bulunur. Vücuttaki miktarı zamanla azalan kolajen maddesi saçlarında bir süre sonra cansız görünmesine ve kırılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle saçlar için kolajen bakımı yapmak daha sağlıklı saçlar elde etmeyi sağlayacaktır.

Saçların Uzaması İçin Kolajen Bakımı
Kolajen maddesi insan vücudundaki dermis adı verilen orta katmandaki deriyi besler. Saçların büyüme özelliği de yine dermis adı verilen orta kısımdaki deri tarafından yürütülür. Saç bakımında kolajen ürünler kullanılması halinde saçlarda uzama ve canlanma görülür. Cansız saç yapısına sahip olan kişiler dermis yapısını kolajen ile güçlendirerek daha sıklaşmış ve hacimli saçlara sahip olabilirler.

Saç Dökülmesini Önleyen Bakım
Kadın ve erkek herkesin en büyük sorunlarından biri olan saç dökülmesinin önlenmesinde kolajen bakım uygulamak dökülmeleri %90 oranında azaltabilmektedir. Japon bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda saç foliküllerinde bulunan kolajen maddesinin azalmasına bağlı olarak saç dökülmesi sorunu yaşandığını açıklamıştır. Buna göre saç köklerindeki kolajen miktarının artırılması hücreler arası peptit bağlarının sağlamlaşmasını sağladığı gibi dökülmeleri de büyük oranda engelleyecektir. Araştırmalarda kolajen üretimi fazla olan kişilerde saç dökülme oranının daha az olduğu da görülmüştür.

X